tutvustus
transpordiprojektid
toetusvaldkonnad

Transpordiprojektid - kaardil näete transpordi investeeringute kavas olevaid projekte. Kava annab õiguse taotleda eurotoetust, projektitaotlused hindab ja kinnitab MKM
Vaata kaarti täismõõtmetes

Toetustasku – eurotoetused majanduses

Toetustasku on kohaks, kust leiad selgitavat infot eurotoetustest Eesti majanduses. Täpsemalt struktuurifondide (Euroopa Regionaalarengufondi, Euroopa Sotsiaalfondi ja Ühtekuuluvusfondi) toetustest, mida jagatakse Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi valdkondades: ettevõtluses, innovatsioonis, turismis, transpordis, infoühiskonna arendamises ja energiasäästus elamumajanduses. Täpseid numbreid juba kasutuses olevate (väljamaksed) ning kasutusse võetavate (võetud kohustused) summade kohta näed Toetustasku graafikust, mida ajakohastame pidevalt. Graafik ja teised visuaalsed lahendused võimaldavad keerulisest eurorahade temaatikast saada kergelt jooksvat ülevaadet.

Meie üks soov on pakkuda laiemat tausta ja selgitavat infot eurotoetuste kasutamise kohta, tutvustada ja avada selle jagamist reguleerivat süsteemi ja rääkida huvitavatest projektidest ja arendustest, mida eurotoetustest toetame.

Ja teine soov on arendada arutelu Sinu ja meie ülejäänud lugejaskonnaga nendel teemadel. Sekkumiseks on Sul võimalus avaldada oma mõtteid ja kommenteerida postitusi või kirjutada meile: toetustasku@gmail.com. Anna meile teada, mis teemad Sind enam huvitavad ja millest Sa rohkem infot ootad! Siis teame seda juba järgmiste postituste puhul arvestada.

Toetustasku meeskond

Nele - MKM välisvahendite osakond
Martin - MKM välisvahendite osakond
Anneli - MKM välisvahendite osakond
Aivo - MKM riigi infosüsteemide osakond
Kristiina - MKM transpordi arengu osakond

Toetusvaldkonnad

Selgema ülevaate saamiseks, millistele tegevustele ja milliste asutuste kaudu on MKM valdkondades võimalik eurotoetusi taotleda, koostasime tabeli. Leiad selle siit kõrvalt.

Laiemad valdkonnad, kus eurotoetust jagatakse on: ettevõtlus, innovatsioon, turism, transport, infoühiskonna arendamine ja energiasääst elamumajanduses.

Head tutvumist!

reede, 16. aprill 2010

Kuhu on maetud Euroopa rahapada

Juhan Parts pidas mõne nädala eest Viljandis „Sakala“ arvamusliidrite lõunasöögil kõne „Kuhu on maetud Euroopa rahapada“. Kõigil kuulajatel oli hea võimalus saada ülevaade sellest, kui palju ja mis eluvaldkondadesse on 2013. aastani eurotoetusi planeeritud ning kuidas aitab see kaasa Eesti arengule. Tegime sellest lühema kokkuvõtte ka Toetustasku lugejatele.

Perioodil 2007-2013 saab Eesti 53,3 miljardit krooni eurotoetusi, mis ministri sõnul on küll pool Eesti riigi aastasest eelarvest, kuid omab sellegipoolest märkimisväärset tähtsust riigi arengus terve perioodi vältel. Kui see summa aastate peale jagada, võib öelda, et Eesti saab igal aastal toetusi u 3% jagu SKPst.

Sisuliselt on eurotoetuste näol tegemist majanduse riigipoolse stimuleerimisega – raha pannakse majandusse märksa rohkem, kui maksudena välja võetakse, aidates samal ajal säilitada töökohti. Toetuste kasutusele võtmine on ministri sõnul toimunud kasvavas tempos, kuna esimestel aastatel on põhirõhk olnud ettevalmistustel. Tänaseks on väljamakseid tehtud 10,7 mld krooni ehk 16% kogu perioodiks mõeldud summast, mistõttu suurem osa toetustest on Eesti majandusse järgneva paari aastaga alles jõudmas. Kuhu see raha siis lõpuks jõuab?

  • Veemajandus ja jäätmekäitlus (10 mld krooni);
  • Piirkondade terviklik ja tasakaalustatud areng (6 mld) – siia alla kuuluvad investeeringud näiteks koolidesse, lasteaedadesse, muuseumidesse ja muudesse turismiobjektidesse;
  • Hariduse infrastruktuur (3,3 mld) – kutsekoolide investeeringud;
  • Tervishoiu ja hoolekande infrastruktuur (2,6 mld);
  • Inimressursi arengukava (6 mld) – investeeritakse kõrgharidusse ja teadusesse ning u kolmandik otseselt tööturuga seotud ettevõtmistesse;
  • Strateegilise tähtsusega transpordiinvesteeringud (8,2 mld) – investeeringud teedesse, sadamatesse, raudteesse ja lennujaamadesse;
  • Investeeringud ettevõtete uuendus ja kasvuvõimesse (5,8 mld);
  • Investeeringud teadus- ja arendustegevusse (4,8 mld).

Mõned näited, mis muutub Eestis nende investeeringute tagajärjel?

  • Koolidesse, lasteaedadesse, kutsekoolidesse ja kõrgharidusse tehtavad investeeringud suhteliselt lühikese perioodi jooksul on suurimad Eesti ajaloos;
  • Eestis tegutseb täna kaheksa ülikoolide ja ettevõtete pikaajalisele koostööle orienteeritud tehnoloogia arenduskeskust, mis keskenduvad uute tehnoloogiate arendamisele just ettevõtetele olulistes valdkondades;
  • Eurotoetused annavad võimaluse võtta ette suuri investeeringuid transpordi infrastruktuuris, nagu Tallinna-Tartu maantee neljarealiseks ehitamine Koseni, Mäo ümbersõit ning taasiseseisvumisaja suurimad investeeringud raudteesse.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar