tutvustus
transpordiprojektid
toetusvaldkonnad

Transpordiprojektid - kaardil näete transpordi investeeringute kavas olevaid projekte. Kava annab õiguse taotleda eurotoetust, projektitaotlused hindab ja kinnitab MKM
Vaata kaarti täismõõtmetes

Toetustasku – eurotoetused majanduses

Toetustasku on kohaks, kust leiad selgitavat infot eurotoetustest Eesti majanduses. Täpsemalt struktuurifondide (Euroopa Regionaalarengufondi, Euroopa Sotsiaalfondi ja Ühtekuuluvusfondi) toetustest, mida jagatakse Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi valdkondades: ettevõtluses, innovatsioonis, turismis, transpordis, infoühiskonna arendamises ja energiasäästus elamumajanduses. Täpseid numbreid juba kasutuses olevate (väljamaksed) ning kasutusse võetavate (võetud kohustused) summade kohta näed Toetustasku graafikust, mida ajakohastame pidevalt. Graafik ja teised visuaalsed lahendused võimaldavad keerulisest eurorahade temaatikast saada kergelt jooksvat ülevaadet.

Meie üks soov on pakkuda laiemat tausta ja selgitavat infot eurotoetuste kasutamise kohta, tutvustada ja avada selle jagamist reguleerivat süsteemi ja rääkida huvitavatest projektidest ja arendustest, mida eurotoetustest toetame.

Ja teine soov on arendada arutelu Sinu ja meie ülejäänud lugejaskonnaga nendel teemadel. Sekkumiseks on Sul võimalus avaldada oma mõtteid ja kommenteerida postitusi või kirjutada meile: toetustasku@gmail.com. Anna meile teada, mis teemad Sind enam huvitavad ja millest Sa rohkem infot ootad! Siis teame seda juba järgmiste postituste puhul arvestada.

Toetustasku meeskond

Nele - MKM välisvahendite osakond
Martin - MKM välisvahendite osakond
Anneli - MKM välisvahendite osakond
Aivo - MKM riigi infosüsteemide osakond
Kristiina - MKM transpordi arengu osakond

Toetusvaldkonnad

Selgema ülevaate saamiseks, millistele tegevustele ja milliste asutuste kaudu on MKM valdkondades võimalik eurotoetusi taotleda, koostasime tabeli. Leiad selle siit kõrvalt.

Laiemad valdkonnad, kus eurotoetust jagatakse on: ettevõtlus, innovatsioon, turism, transport, infoühiskonna arendamine ja energiasääst elamumajanduses.

Head tutvumist!

kolmapäev, 15. aprill 2009

Selleks, et euroraha kiiremini toetuste saajateni jõuaks

Selleks, et euroraha edukalt toetuse saajateni viia, on vaja rangelt järgida Euroopa Komisjoni, Parlamendi ja Nõukogu poolt vastu võetud määrusi. Nende alusel on koostatud kõikide struktuurivahendeid elluviivate riikide õigus- ja rakendusaktid.

Iseenesest ei ole liikmesriikidele suunisteks olevate määruste süsteem nii hull ühtegi. Peamisteks Euroopa tasandi õigusaktideks perioodil 2007-2013 on üldmäärus, rakendusmäärus ja kolm fondi määrust (ESF, ERDF ja ÜF). Kena ülevaatlik kokkuvõte on toodud stuktuurifondid.ee kodulehel. Nendel määrustel hoiame silma peal, räägime muudatuste osas võimalusel kaasa ja seda eriti tänases olukorras, mil on äärmiselt oluline euroraha jagamise reeglite lihtsustamine.

Näiteks jõustus 9. aprillil uus üldmäärus (praegu veel vaid ingliskeelne). Uuenenud määrus on osa Euroopa Komisjoni lihtsustamise eesmärgi täitmisest ja sisaldab aluseid euroraha väljamaksmise kiirendamiseks.

Meile oluliste muudatustena saab riigiabi projektidele pärast Eesti õigus- ja rakendusaktide muudatusele vastavusse viimist teha ettemakse maksimaalselt 100% ulatuses projektile antavast toetusest. Enne oli lubatud maksimaalselt 35%. Endiselt jääb 100% ettemakse saamiseks kohustuslikuks riigi- või pangagarantii esitamine.

Teiseks meile oluliseks muudatuseks on see, et tekib võimalus teatud kulude puhul mitte esitada kõiki tšekke. Nimelt ESF projektiga seotud kaudseid kulusid saab edaspidi toetuse saajale hüvitada kindlaks määratud protsendi ulatuses kogu projekti otsekuludest. Kaudseteks kuludeks on üld- või projektijuhtimisega seotud kulud. Peaasjalikult on uuenduse mõte vähendada kõikidele osapooltele halduskoormust. Vähenevad ühelt poolt ESF projektidega seotud arvukate kuludokumentide koondamise ja esitamise mured, teisalt riigi poolt nende kontrollimiseks kuluv aeg. ERDF projektide puhul on muudatused samuti rakendatavad, põhimõtted on väljatöötamisel.

Millal siiski muudatused meil jõustuvad? Panustame sellesse, et kõik toimuks võimalikult kiiresti. Aega võtab see, et üldmääruse muudatus ei kohaldu Eestile otse, vajalik on esmalt õigusaktide vastavusse viimine (Rahandusministeeriumi eestvedamisel on vaja muuta struktuuritoetuse seadus, väljamaksete ja abikõlblikkuse määrused, seejärel tuleb MKMil muuta toetuste jagamise aluseks olevaid meetme määrusi, ERDF projektide puhul töötada välja rakendatav metoodika). Hoiame kõiki Toetuskasku lugejaid teemaga kursis!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar