2010. esimesel poolaastal on Alustavate ettevõtjate arendamise valdkonnas arendustegevused olnud peamiselt seotud Ettevõtlusinkubatsiooni programmi välismentorite hanke ja aruandlussüsteemiga. Samuti väärib olulise arendusprojektina väljatoomist maakondade kaardistamise projekt, mille käigus maakondlikud arenduskeskused (MAK) võtavad ühendust möödunud kvartali jooksul oma maakonnas asutatud alustavate ettevõtjatega, eesmärgiga tõsta alustavate ettevõtjate teadlikkust MAKidest ja riiklikust tugisüsteemist. Alljärgnevalt teeme kokkuvõtted toetusskeemide ja programmide lõikes.
Ettevõtlusteadlikkuse programmi raames toimusid kevadised ettevõtluspäevad Saaremaal, Läänemaal, Jõgevamaal ning Viljandimaal. Klassikalise vahelehe asemel ilmus 4 piirkondlikku ettevõtluspäeva tutvustavat brošüüri. Ettevõtlikkusprojektide ning –hoiakute projektikonkursside raames sõlmiti koostöölepingud 10 projekti rahastamiseks.
Alustavate ettevõtjate baaskoolituste vastu on huvi jätkuvalt kõrge ning pigem kasvav. Esimesel poolaastal toimus 36 koolitust (täisaastaks planeeritud 57), mis on seitsme võrra rohkem, kui eelmise aasta samal perioodil.
Ettevõtlusnõustamise maht MAKides on stabiilselt suur ning seda eelkõige suuremates maakondades. MAKid on igas maakonnas paiknevad organisatsioonid, mis pakuvad tasuta nõustamist ettevõtetele, KOVdele, MTÜdele ja SAdele. Arvestades esimese poolaasta suurt huvi nõustamiste vastu, võib osades MAKides prognoosida selleks aastaks ettevõtlusnõustamise mahu suurenemist kuni 1,5 korda esialgsete plaanidega võrreldes.
Mentorprogrammis osaleb 32 mentiid ja 32 mentorit. Poolaastaga korraldati 11 koolitust, suvekonverents „Topeltkasu koostööst“, millest võtsid osa käesoleva ja möödunud aastate programmis osalejad ning kohtumine Saksamaa ettevõtjatega. Samuti valmis 2008-2009 järelseire analüüs, millele tuginedes võib öelda, et programmis osalenud mentiide käibe keskmine kasv oli 7,3 korda ning kasumi kasv 4,3 korda. 48% mentiidest tegelevad ekspordiga või omavad ekspordipotentsiaali.
Alustava ettevõtja stardi- ja kasvutoetuse taotlusi esitati kokku 572, millest positiivse otsuse sai 271. Starditoetuse otsused tehti kogusummas 22,14 ning kasvutoetuse otsused 14,54 mln krooni. KredExi ja EASi poolt ühiselt rakendatava stardilaenu meetme taotluseid esitati poolaastaga 56 ehk u 67% möödunud aasta sama perioodiga võrreldes.
Ettevõtlusinkubatsiooni programmi välismentorite hanke tulemusena külastasid Eesti inkubaatoreid Peter Harman ja Charles Monk, kelle kogemused ja nõuanded peaks järgmise aasta märtsiks välja tooma Eesti inkubaatorite edaspidised arenguvõimalused. Tänaseks on läbi viidud inkubaatoritega tutvumine, esimesed külastused, ühisseminar ja asutud on kokkuvõtteid tegema.
Ettevõtja infovärav Aktiva.ee osas jätkas EAS sisu arendamist.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar